Sportoló lányok – 4. századi mozaik. Forrás: http://ancientolympics.arts.kuleuven.be
“Vesszek el, ha csakugyan olyan szükséges a csönd a tanulmányaiba mélyedt embernek, mint ahogy hisszük. Lám, zaj, zsivaj, lárma kellős közepébe jutottam: pontosan a fürdő fölött lakom. S most idézz fel képzeletedben mindenféle-fajta hangot, ami csak elkeserítheti a füledet: mikor edzést tartanak az izomemberek, ólomsúlyzókkal hadonásznak, ha erőt fejtenek ki, vagy erőkifejtést mímelnek, hallom a nyögést; valahányszor kieresztik visszatartott lélegzetüket, sípoló, kínkeserves fújtatást hallok; ha akad afféle lomha, aki beéri az olcsó kenekedéssel, hallom a paskolást, mikor a vállára csapnak – aszerint változik az ütés hangszíne, hogy lapos vagy homorú részekre ér. Ha pedig ehhez jön egy labdázó és elkezdi számolni a leütött labdákat, végem van. Adj hozzá még egy fenegyereket, egy rajtakapott tolvajt, no meg azt, aki a fürdőben a saját hangját élvezi. S mekkora lármát üt a hatalmas vízcsobbanás, mikor beugranak a medencébe! Ezenkívül, akiknek egyebük nincs is, de legalább a hangjuk természetes!
Képzeld el még a szőrtépdesőt: hogy jobban észrevegyék, átható fejhangon szüntelenül kiáltozik, és sohasem hallgat el, csak mikor hónaljat tép, és maga helyett mást kényszerít sivalkodásra. No és, ahogy a lepénysütők kurjongatnak összevissza, a kolbászos, a cukrász meg mindenféle csemegeárus, jellegzetes hanghordozással kínálva portékáját. “Ó – mondod -, hát süket vagy te, vasból vagy te, hogy olyan töméntelen zajban, annyiféle elütő kiáltás között megőrizted ép eszedet, mikor Chrysippusunkat már a szűnni nem akaró tisztelgő látogatások is a sírba viszik?”
Pedig szavamra, én azzal a lármával annyit sem törődöm, mint a hullámok vagy a vízesés zúgásával, ámbár hallottam, hogy egy nép egyes-egyedül azért telepítette át fővárosát, mert a Nílus zuhatagának robaját nem tudta elviselni. Úgy látszik, az én figyelmemet jobban elvonja a beszéd, mint a zaj. A beszéd a szellemet köti le, a zaj csak a fület tölti meg és hasogatja. A körülöttem zsongó lármába (mely azért nem vonja el figyelmemet) számítom az elrobogó utazókocsikat, a velem egy házban lakó ácsot, a szomszédos asztalost, vagy azt, aki a Vízikúpnál kis trombitákat, fuvolákat próbál ki, és nem énekel, hanem ordít.
Továbbá az időről időre megszakadó zaj jobban bosszant, mint a folyamatos. De már annyira megedződtem mindezzel szemben, hogy nyugodtan hallgatom az evezőmestert is, amint a legénységnek az ütemet bömböli. Mert lelkemet összpontosításra kényszerítem, s nem engedem, hogy elvonja a külvilág. Csak visszhangozzék minden odakint, ha idebent nincs nyüzsgés, ha a vágy nem viszálykodik a félelemmel, ha a kapzsiság és a pompakedvelés nem állnak hadilábon, s nem gyötri egyik a másikat. Mert mit ér az egész környék csendje, ha szenvedélyeink üvöltenek?” (Seneca 56. levél, részlet. Kurcz Ágnes fordítása)
Egy medence fölött lakik. Följönnek a zajok, fölszivárognak a padló résein, és nem hagyják élni. Ahogy kihúzkodják a parafakígyókat a pólómeccs után. Ahogy az elugródeszka bong. Ahogy mazsi, hova tetted a nápolyit. Ahogy gyorsabban, Hídvégi, hát rossz nézni magát, nem a Lukácsban van. Ahogy hörög a víz, amikor leeresztik.
Minden hangot el kell képzelnie. Vagyis hogy mi okozza. Hogy milyen okozó.
[…]
Hídvégi arca. Vörös a szégyentől és az erőlködéstől. Sose lesz belőle nagy úszó. Épphogy befér a négyszer négyszázas váltóba. Az orra tövéből csak tegnap tűnt el az a mérges pattanás. Annak a helye. A vállán szeplők. A meglepően hosszú, nedves szempillák. A kicsit szabálytalan fogsor. Hídvégi fiam, magának fogszabályzóra volna szüksége. Lacikám, hidd el, nem fáj az, csak kellemetlen. A Hídvégi anyja. Az a kövér, valaha gyönyörű asszony, a vörös hajával. A gangon áll, áthajol a korláton, úgy kiabálja, Lacikám, aztán ne felejtsd el a sapkádat fölvenni…
Németh Gábor: A vizek felett
Hommage a Mándy
(részlet)
Innen, hogy egész életemben messze kerülöm a fürdőhelyet: mindig haszontalan s egyúttal puhány dolognak véltem főzéssel apasztani, az izzadságtól kiüríteni a testet. :)) (Seneca 108. levél, részlet. Kurcz Ágnes fordítása)
. A mozaik egy ókori bikini body fitness edzést ábrázol. A világ semmit nem változott, legfeljebb a fitness eszközök lettek dizájnosabbak.
https://www.google.hu/search?q=bikini+body+kézisúlyzó&biw=1600&bih=791&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI5qSNkfqHxwIVRusUCh28wwCS#imgrc=OeQYqNy__pQCZM%3A
Megnéztem a linkelt kínálatot, de nem merek idetenni belőle semmit, még a fenti mozaiktól mégoly biztonságos távolságra sem, mert Gyuri még kitilt… Pedig eszembe jutott egy-két képről, hogy valójában fejlődtünk-e valamennyit is az antik fürdők és testedzések óta, vagy tényleg csak a bikinik és a súlyzók terén mutatkozik némi “evolúció”. De mindenesetre köszönöm, tanulságos volt!
Pont ilyen. Egy fürdőhelyet csak belülről lehet leviselni, leginkább vizesen.