I. Pelagius pápa (556-561) bazilikát építtetett a Forum Trajani közelében, amelyet utóda, III. János (561-574) fejezett be, és Pelagius szándékát teljesítve előbb Fülöp és az ifjabb Jakab apostol tiszteletére szentelt, később azonban másik nevet adott neki: Basilica Sanctorum XII Apostolorum, a Tizenkét Szent Apostol Bazilikája.
A hagyomány szerint Fülöp apostol hamvait előbb a frígiai Hieropoliszban temették el, majd Konstantinápolyba vitték, ahonnan I. Pelagius idején Jakab ereklyéivel együtt áthozták Rómába és elhelyezték az egyik katakombában. A korai középkorban a városfalon kívüli, pusztításnak kitett temetőkből számos szent ereklyéjét átvitték a városfalon belüli templomokba. A két apostol maradványai is ekkor kerültek az ókeresztény alapokon álló középkori bazilikába. Az épületet 1348-ban egy földrengés erősen megrongálta, és csak hetven évvel később építtette újjá V. Márton pápa. A következő évszázadokban sokszor bővítették, restaurálták, a 18. század első felében pedig teljesen átépítették. A 19. században újabb munkálatok során feltárták az altemplomot, ahol a két apostol sírját is magában foglaló teret a katakombák ókeresztény sírkamráinak geometriai motívumaival, színeivel és ikonográfiájával díszítették. Furcsa dolog a város közepén egy katakomba-imitációba csöppenni, de a 19. századi restaurátorok és építészek sok mindent megengedtek maguknak.
A templom stílusát alapvetően meghatározza a 18. századi barokk átépítés, néhány éve azonban megnyitották a látogatók előtt Bésszarion kardinális (1403-1472) 1959-ben felfedezett, a rárakódott hordalék alól kiásott, rekonstruált, gyönyörű freskókkal díszített kápolnáját – már ami megmaradt belőle. Ide belépőt szednek, de akit nem hagynak hidegen a római reneszánsz freskóművészet mesterművei, ne sajnálja kiadni azt a pár eurót az egyik legjelentősebb humanista sírkápolnájának meglátogatására.
Ma reggel, Fülöp és Jakab apostolok ünnepén az ál-katakomba altemplomban, a sírokkal szemben egy hattagú amerikai csoport hallgatott misét, miközben a templomot gondozó ferencesek odafent orgonazúgással, kórussal, kamarazenekari hangszereléssel kísért latin misét mondtak. 1500 év egyházművészeti stílusainak teljes kavalkádja.
Legutóbbi hozzászólások